פרילנסרים? כמה באמת אתם מרוויחים?

לאחרונה אני שומע שוב ושוב טענות על יחסי העבודה בישראל בין חברות לעצמאים. בין עובדים למעסיקים תמיד שמעתי תלונות. ועל היחס לעובדי קבלן אין צורך לספר עוד.

(אבל הנה סיפור קצר - במקום העבודה הקודם שלי, הייתי לתקופה אחראי על אנשי תמיכת המחשבים שהיו מועסקים במיקור חוץ. אנשי התמיכה התחלפו חדשות לבקרים. כששאלתי אותם "מדוע אתם עוברים, לא טוב לכם כאן?", ציינו שאינם מקבלים תשלום על שעות נוספות ותנאים נוספים על פי החוק, והם עוברים למקומות עם תנאים טובים יותר. כשבדקתי את החשבוניות שחברת מיקור החוץ הגישה לנו, התברר שהחברה כמובן חייבה אותנו עבור שעות נוספות לפי החוק, אך בדיעבד שמרה את הכספים לעצמה. הייתי בשוק. שיחת איום קצרה למנהל הלקוח שלנו בחברת מיקור החוץ פתרה את הבעיה לעתיד, ועדיין, הופתעתי מאוד מהמעשה עצמו, שכמובן גם הפר את החוזה איתנו).

אבל עצמאים? על מה הם מתלוננים? הרי הם בחרו שלא להיות שכירים - לא כך?

ואז נחשפתי לשתי תופעות. אחת מעניינת, ואחת עצובה.

התופעה הראשונה היא שקבוצה (לא קטנה) של עצמאים מעדיפה להקרא פרילנסרים. כביכול רוצים לומר ששימוש במילה אנגלית מבדיל אותם מעצמאים "רגילים". מכיוון שבמקור האנגלי פרילנסרים הם "שכירי חרב", אולי התיאור מדויק. הפרילנסרים טוענים שהחוק בישראל מקפח אותם, אפילו יותר מעצמאים "רגילים".

הנה דוגמא לתלונה ששמעתי לא מעט - פרילנסרים משלמים דמי ביטוח לאומי, אך אינם זכאים לימי חופשה או לימי מחלה, בעוד שכירים כן זכאים להם.

לפני שאמשיך, אציין שגם לעובדים שכירים הביטוח הלאומי אינו משלם על ימי מחלה או על ימי חופשה - אלו עלויות שעל פי החוק המעסיקים סופגים אותן. בפועל, המעסיקים משלמים בעצמם על ימי חופשה ומחלה, אפילו שהעובדים אינם מכניסים כספים בימים כאלו. מכיוון שפרילנסרים, ע"פ החוק, מעסיקים את עצמם, הרי שעליהם לספוג בעצמם את עלויות החופשה והמחלה, כמו כל שאר המעסיקים.

כשהעמקתי טיפה, נחפשתי לתעשייה שלמה (בעיקר במקצועות הקשורים לתקשורת ופרסום) שאינה מוכנה להעסיק עובדים. חלק גדול מהעובדים בה מועסקים כעצמאים לפי פרוייקטים, אע"פ שיש להם מקור הכנסה אחד בד"כ, ומעסיק יחיד אשר הם נמצאים במשרדיו ועובדים בהם במשרה רגילה ומלאה.

כששאלתי: "אז למה הם לא רוצים להיות שכירים?"

נעניתי: "הם היו שמחים, פשוט לא מוכנים לשכור אותם כשכירים כדי לא לשלם את כל ההטבות הסוציאליות".

עצוב מאוד. הרי עצמאי ללא עובדים, שאינו בעלים של מקום עסק אלא רק מועסק במקום יחיד שאינו שייך לו, תלוי באותו מעסיק לחלוטין. אם המעסיק יפשוט רגל, או יחליט להפסיק את החוזה (לפטרו), אותו פרילנסר יידרש למצוא עבודה אחרת. לא מדובר בעצמאי דוגמת שיפוצניק, שמנהל מספר פרוייקטים ועובר ממקום עבודה למקום עבודה לפי פרוייקט.

(עברתי ללשון זכר יחיד. יותר קל לי. עם הקוראות, סליחה).

מתברר שאפילו יש הצעת חוק שאמורה לטפל בפרילנסרים מסוג זה, הצעת חוק המשתתף החופשי. ההצעה פשוטה, ומחילה את חוקי השכירים הרגילים על עצמאים שמקבלים 75% מהכנסתם ממקור יחיד. היא הועלתה בשנת 2009. כשנתיים לפני תחילת המחאה החברתית. מעניין מה עשו איתה חברי הכנסת מאז...חוק דומה קיים בכמה מדינות בארה"ב (מסצ'וסטס היא דוגמא), ובעולם.

 אז למה אני כותב את הפוסט הזה? כרגיל, אותי קצת מעניינים המספרים. יש לי תחושה שפרילנסרים רבים לא יודעים כמה עולה בפועל להעסיק עובד בישראל. ולכן, אם מציעים להם שכר של 50 ש"ח לשעה (כמעט פי שניים וחצי משכר המינימום), הם חושבים ששכרם גבוה ולכן הכנסתם יכולה לאפשר רמת מחייה גבוהה. אני מעוניין לעזור לאנשים לבצע השוואה - אם מציעים לכם לעבוד כפרילנסר, מה השכר שאתם צריכים לבקש, כדי שתוכלו לחיות כמו שכיר בשכר דומה?

לכן ביצעתי שני חישובים. הראשון הוא כמה שעות בפועל עובד שכיר ישראלי רגיל במשרה מלאה. על-פי המספרים "על הנייר", חודש עבודה מכיל 186 שעות. או 2,232 שעות בשנה.

נשמע הרבה, לא? בארה"ב, למשל, מדברים על 2,080 שעות בשנה.

אבל בפועל, לאחר הורדת ימי חגים וערבי חג (בהנחה שיוצאים באמצע השבוע), ימי חופשה על פי החוק (10 ימים מינימום, אפילו שבפועל הרבה שכירים מקבלים יותר) וימי מחלה (7 ימים בממוצע בישראל), שעות העבודה יורדות ל - 1,978 שעות בשנה. כמעט חודש וחצי עבודה פחות, או סה"כ 165 שעות וקצת בחודש.

החישוב השני שביצעתי, הוא לחשב את עלות המעביד לשכיר בישראל. עלות המעביד היא כמות הכסף שהמעסיק משלם בפועל, ולא רק את המשכורת. היא כוללת את ההפרשה לפנסיה, ותוספת לביטוח לאומי, וביטוחים, ועוד עלויות נוספות.

בטבלה הבאה, אני משווה את השכר לשעה שמקבל שכיר "על הנייר" (מה שיופיע לו בתלוש המשכורת), ואת השכר לשעת עבודה שמשלם המעסיק בפועל.

פרילנסר צריך לקרוא את הטבלה מהכיוון השני - אם הוא מרוויח שכר של 37.85 ש"ח לשעה, למשל, הרי שבפועל היו משלמים לו שכר של 28.71 לשעה אם היה שכיר.

מסתתרת כאן גם המלצה חשובה - אם מציעים לכם שכר נמוך מ - 29.04 ש"ח לשעה, בפועל מציעים לכם פחות משכר מינימום. עדיף שתמצאו עבודה אחרת בשכר מינימום, ובפועל תרוויחו יותר עבור אותה כמות עבודה.

ברוטו לחודש של שכיר (ש"ח)  שכר לשעה "על הנייר" (ש"ח) שכר לשעה בפועל - שכר של פרילנסר מקביל (ש"ח)
שכר מינימום  4,100  22.04  29.04
שכר חציוני 5,340 28.71 37.85
שכר ממוצע 9,121 49.04 70.58

בחישובי השכר כללתי הפרשות לפנסיה, פיצויי פיטורין, ביטוח לאומי ואכ"ע. הפרשות לקרן השתלמות נכללו רק עבור השכר הממוצע. המספרים הם מאתר הלמ"ס, פרט להערכת שכר החציוני, אשר הגיע מכתבת עיתון. לא כללתי הוצאות נוספות של עצמאים (דוח מס שנתי וכו'), והוצאות של מעסיקים (שכירות וכו'), ואת העובדה שעצמאים יכולים לנכות הוצאות מוכרות. הנחתי שאלו דומות לשני הצדדים, מכיוון שהפרילנסר נמצא בבית העסק של המעסיק.

אם לדוגמא, מציעים לכם להיות פרילנסרים בשכר של 35 ש"ח לשעה, ואתם רוצים להגיע לתנאים של שכיר (כולל חופשות, מחלה וכו'), תהיו מודעים לעובדה שאתם תרוויחו בפועל פחות מהשכר החציוני במשק - יותר מחצי מהאוכלוסיה מרוויחה יותר מכם.

על מנת לעשות את ההשוואה קלה, כללתי גם נתונים על השכר החודשי בחודש רגיל:

ברוטו לחודש של שכיר (ש"ח) עלות שכר - מקביל לפרילנסר הפרש
שכר מינימום  4,100 4,788  31.76%
שכר חציוני 5,340 6,240  31.84%
שכר ממוצע 9,121 11,660 44.23%

אם אתם פרילנסרים, ומוציאים כל חודש חשבוניות בפחות מ - 11,660 ש"ח, אתם מרוויחים פחות משכיר שמרוויח שכר ממוצע במשק. רצוי לוודא את המשמעות לפני שמחליטים לקבל עבודה כפרילנסר, או בוחרים מקצוע שדרך העסקה בו היא כזו.

הנה טענה ששמעתי רבות - אני שכיר, המעסיק שלי גובה על העבודה שלי 100 ש"ח לשעה, אבל משלם לי בפועל 30 ש"ח. אני אהפוך לפרילנסר וארוויח הרבה יותר. אז כמו שהראיתי למעלה, המעסיק בפועל משלם 40 ש"ח לשעה (ולא 30). תוסיפו לכך את ההוצאות הנוספות שיש לו (שכירות, תלושי משכורת, רו"ח, ציוד משרדי, חשמל, מים וכו'), וכנראה שהוא משלם לכם קרוב ל - 50 ש"ח לשעה או יותר. מכיוון שיש גם זמן של אנשי מכירות שמושקע בהשגת הפרוייקטים, ויש לקוחות שלא משלמים, וגם המעסיק עצמו רוצה להרוויח כסף מהעסק,  וייתכן מצב שבו לא תהיה עבודה, ועדיין השכירים יקבלו משכורת, הרי שבפועל כנראה שהנכם מקבלים חלק משמעותי מההכנסה של המעסיק עבור עבודתכם. אם זה לא המצב, בקשו העלאה בשכר - לפעמים זה קל יותר.

מה הפתרון? פרט להעברת החוק המוזכר, לדעתי פרילנסרים צריכים להקים חברות, או להיות מועסקים כשכירים של עוסק מורשה.

למשל - קבוצה של אנשים שעובדים במקום אחד מתאגדים ומקימים חברה, אשר מנפיקה את החשבוניות למעסיק גובה ממנו כספים ומחלקת תלושי משכורת. יהיו לכך עלויות נוספות, אבל החל מ - 10 עובדים ומעלה (לערך), העלויות הממוצעות לעובד יהיו דומות לעלות של פרילנסר או נמוכות מכך. אפשרות אחרת היא לבחור את אחד הפרילנסרים בחבורה שהוא עוסק מורשה (ולצערו יוותר על ההטבות כשכיר), והוא יעסיק את השאר כשכירים, ינפיק להם תלושי משכורת,  וינפיק חשבוניות למעסיק. בפועל, הפרילנסרים מתאגדים והופכים לעובדי קבלן, כאשר הקבלן הוא הם עצמם.

הבעיה היחידה היא שאותם הפרילנסרים יצטרכו להתרגל למציאות המרה - אם לחברה ייכנסו 6240 ש"ח לעובד, הם יקבלו שכר ברוטו של 5340 ש"ח, ושכר נטו של 4,872 ש"ח. זו העלות האמיתית של ההטבות הסוציאליות.

Join the Conversation

44 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 1. היי רון,
  הציעו לי עבודה כמזכירה מהבית, עם אפשרות להרוויח 40 לשעה כשכירה, או 50 לשעה כעצמאית. מה עדיף לי? מדובר על היקף שעות 8-16 כל יום (עובדת שעתית). מכיוון שהעבודה מהבית, אולי משתלם לי יותר לפתוח עוסק ולהזדכות על הוצאות כדוג' שכירות/אינטרנט וכו'?
  תודה!
  רעות

 2. Hello, I am working as a freelancer in Israel. They pay me 30 shekels an hour, I work 3 hours a day including weekends, sometimes I work 4 hours.
  I was wondering if they are being fair on their payment, or should I ask for a raise?
  How much is a freelancer earning these days in Israel?
  I have being working 6 months with them.
  Thanks

 3. היי רון ,
  תודה רבה על הפירוט המלא
  אשמח אם תוכל להגיד לי מהו התעריף הנכון עבורי על מנת שיהיה כדאי לעבוד כעצמאית.

  השכר שלי היום 16,000 ש"ח בנוסף יש לי רכב מסוג מזדה 5 יש לי הפרשות מלאות לפנסיה וקרן השתלמות
  אני נשואה עם 2 ילדים
  כמות השעות החודשים שלי היא 170 שעות לחודש (בניכוי ימי מחלה וימי חופשה )

  תודה רבה
  יפעת

 4. הי אני מועסק על ידי חברת סיעוד אצל אדם כלשהו שמשלם סכום גבוה מאד לחברה ומתוך זה החברה משלמת לי 5500 ברוטו
  כעת אני רוצה להיות עצמאי ולקבל 8000 ברוטו השאלה היא האם זה שווה לי ומה העלויות שיהיו לי כעצמאי
  תודה רבה

 5. רון
  אני מעוניין לבנות אקסל לחישוב שכר לעצמאי
  לדוגמא
  לפי הדוגמאות שרשמת
  ויש עוד פרמטרים שאני מעוניין להוסיף

  האם קיים משהו דומה?

 6. שלום רון
  הייתי רוצה לדעת,
  אני פרילנס שמרוויח 22,000 ש״ח
  מה המשכורת המקבילה שלי בעולם השכיר?
  תמיד עניין אותי ואף פעם לא יכולתי באמת להשוות
  (עד שאתה באת..)
  אשמח לעזרתך .
  תודה!!

 7. תודה על הפוסט!
  המעביד שלי הציע לי לעבוד כפרילנסרית בשכר של 13,000 + מע"מ אך אצטרך להשתמש ברכב הפרטי
  שלי, הוצאות דלק (1200 ש"ח בחודש) ואשא בכל ההוצאות הנלוות של החזקת הרכב.

  כמה בפועל יוצא אקבל נטו?

 8. היי רון,

  אינני בטוח שתוכל לענות על השאלה הנ"ל אבל אנסה בכול זאת... אני אמור להתחיל לעבוד כפרילנסר עבור חברה אשר יושבת בחו"ל כאשר גם אני אשהה תקופה של חצי שנה בחו"ל, בנוסף החברה מוסיפים לחשבונית שלי את ההוצאות שאשלם עבור המחייה שלי שם...
  כעת השאלה שלי, היא מה הדבר אומר לגבי המע"מ כיוון שלא אהיה בארץ באותה התקופה לגבי הוצאות מוכרות וכו'...

  תודה מראש,
  זיו

 9. שלום,
  אם השכר שלי הוא 25 + רכב (לא משלם על רכב בשווי 4000 אך משלם 1350 ש"ח שווי למס),
  מה צריך להיות השכר בהוצאת חשבונית?

 10. רציתי רק לציין שאני תכנאי הגברה ותאורה ואן אצלי חישוב של שעות ארוע זה פלוס מינוס 12 שעות ולפעמים יש ארועים קצרים של עד 8 שעות טבל החישוב הוא תמיד גלובלי פר ארוע ביום

 11. היי שמי עמיר ואני רוצה לדעת עד ליפני זמן מה עבדתי כעצמאי חשבוניות והל וכרג עקב בעיות כספיות אני עובד כפרילנס שמקבל פר עבודות אבל אם תלוש שכר ומקווה בקרוב לחזור לעבוד אם חשבוניות השאלה באמת פיננסית מה עדיף לי לעבוד כעצמאי מלא או כפרילנס עצמאי מלא ???

 12. שלום רון, תודה על המידע החשוב
  יש לי שאלה דומה - אני מועסקת כיום בעבודה משנית שלי כפרילנסרית, ומקבלת בממוצע 1,550 ש"ח בחודש. המעסיק מציע לי לעבור להעסקה קבועה, ולשלם לי 1250 ש"ח לחודש.
  יש פה גם היבט עקרוני חשוב, מלבד המשמעות הכלכלית - ההתחייבות שלו כלפי וכו' - אבל ברמת הכסף בבנק - האם הפער הזה שווה את ההעסקה הישירה? המעסיק לא יפריש לי קרן השתלמות גם כשאהיה עובדת קבועה.
  תודה רבה !
  אורית

  1. היי אורית,

   אני משער שהנתונים שציינת הם נתונים ברוטו.

   בד״כ מעבר שכר שהוא משלם לך, למעסיק יש חמש הוצאות נוספות:
   1. הפרשות לפנסיה
   2. הפרשות לפיצויי פיטורים
   3. תשלום ביטוח לאומי
   4. קרן השתלמות
   5. ביטוח אבדן כושר עבודה

   אם נניח שבמקרה שלך המעסיק יוציא רק את הוצאות 1-3, לשלם לך שכר ברוטו של 1250 ש״ח יעלה לו בערך 1460 ש״ח.
   (שימי לב שהנחתי שהוא מפריש כספים לפיצויי פיטורים, הוא לא חייב לעשות את זה, אבל אם יפטר אותך יהיה חייב לך את הכספים).

   על אותם 1460 ש״ח, צריך להוסיף את שווי ימי החופשה, ימי המחלה וימי ההבראה שתקבלי כעובדת שכירה ולא קיבלת כעובדת פרילנסרית.
   אם נניח ש - 1500 ש״ח הם בערך רבע משרה, אז את זכאית ל - 3 ימי חופשה בתשלום בשנה.
   שכר השעה שלך הוא בערך 32 ש״ח לשעה (בהנחה של רבע משרה).
   שווי יום חופש יהיה בערך 275 שח, אז שלושה כאלו שווים 825 ש״ח.
   נחלק את זה ל - 12 חודשים, ונקבל בערך עוד 68 ש״ח לחודש.

   צריך חישוב דומה לימי מחלה.

   אבל בעקרון, נראה ש - 1550 ש״ח כפרילנסר יחסית שקולים ל - 1250 ש״ח כשכיר, עם התוספת של בטחון בעבודה.
   זו כנראה לא עלייה ולא ירידה בשכר, ואם כן, מדובר בשינוי של פחות מ - 50 ש״ח לחודש לכל כיוון.

 13. אשמח לעזרה.
  אם משכורת חודשית הינה 17000 ברוטו, מה גובה החשבונית מס ששווה ערך לשכר הנ"ל
  ?

  תודה

  1. זה קצת תלוי בפרטים האישיים שלך (מספר ילדים, ותק בעבודה וכו׳), אבל בהנחה של 20 ימי חופש בשנה ו - 7 ימי מחלה בפועל, אתה צריך לבקש לפחות 26,260 ש״ח לחודש לפני מע״מ.

   אם מוסיפים על זה עלויות נוספות מגיעים להערכתי לשכר הגבוה פי שניים.

 14. רון שלום
  תודה על ההסבר המנוסח היטב. המשמעות היא למעשה שהשכר נטו הוא כ0 70-75 אחוז מהשכר ברוטו לעצמאי? גם אם מדובר באמא לשני ילדים - ומדובר בהכנסה כעצמאי של 8000 שח? (60 לשעה 130 שעות)? האם הכוונה שזה כ- 6000נטו? לאחר הורדות של ביטוח לאומי וביטוח מנהלים
  תודה רבה רבה

  1. יפית,

   המאמר אינו מדבר על שכר נטו כלל.
   המאמר אומר - אם השכר שלכם כשכירים הוא כ - 9120 ש״ח לחודש, ואתם רוצים להפוך לפרילנסרים, אתם צריכים לבקש לפחות 11,600 ש״ח כדי להשאר בערך עם אותו הנטו.

 15. רון שלום - כמה אחוז מוסיפים על הברוטו שאני רוצה כדי לחסות על כל ההפרשות והטבות שהייתי מקבל כשכיר - כולל רכב צמוד?
  תודה,

  1. אהרן,

   הכנס בבקשה לאתר אשף הנטו של חילן-טק בלינק הבא:
   אשף הנטו

   הזן את הפרטים שלך והסתכל על שורת ״עלות השכר״.
   התוספת היא בערך 25%-30%.
   על זה צריך להוסיף את גילום ימי החופש וכו׳.

 16. האם השכר לשכיר כפי שמצוין בטבלאות הוא נטו? האם השכר לעצמאי המצויין בטבלאות לא כולל מע"מ?

  1. השכר לעצמאי אינו כולל מע״מ, וכל השכר המצוין בכל טבלה הינו ברוטו.

 17. שלום

  .

  שלום,
  אודה לכם אם תוכלו לאמר לי מהו שכר עצמאי המקביל לשכר עבודה של 30 ש"ח לשעה לשכיר

  והאם אחוז הגילום
  משכר שעה כשכיר לשכר שעה של פרילנס
  זהה
  בכל רמות השכר השעתי ?
  באם התשובה חיובית אודה לך אם תוכל לכתוב מהו.

  תודה רבה מראש .

  אורנה

  1. אורנה, אני יודע שזה מגוחך לענות אחרי חצי שנה - אני מתנצל.
   ממליץ בפעם הבאה לשלוח לי מייל.

   אחוז הגילום זהה בכל רמת שכר אבל משתנה לפי כמות ימי החופש וימי המחלה שרוצים לקחת.

   שכר השעה המקביל הוא בערך 56% גבוה יותר, אבל יש עוד פרטים נוספים.

   ההערכה שלי היא שכדאי לבקש שכר שגבוה בין 75% ל - 100%.

   אני מקווה לפרסם פוסט בנושא בקרוב.

 18. היי רון עבדתי כשכירה 20 שעות בשבוע כמעצבת גרפית בחברה עבור תעריף של 40 ש"ח כיום עובדת ב- 50 ש"ח 16 שעות בשבוע כפרילאנס באותו מקום האם עשיתי חישוב נכון או קלוקל
  בגלל שכמות השעות מוגבלת האם יש הבדל ? ?

  תודה

  1. היי ורד,

   שאלה מצוינת. במשרה חלקית מדובר בחישוב קצת יותר מורכב.
   זה גם תלוי בהאם כשכירה היית זכאית לקרן השתלמות מטעם המעסיק או לא.

   ביצעתי עבורך את החישוב לפי הנתונים (20 שעות שבועיות, 40 ש״ח לשעה), בהנחה שכן היית זכאית בתור שכירה לקרן השתלמות.
   אם היית נשארת במשרה של 20 שעות בחודש, היית צריכה לגבות 61.32 ש״ח לשעה לפחות כדי להשאר באותה רמת הכנסה.
   כל הסכומים הם לא כוללים מע״מ.

   בנוגע לשאלה על הקטנת היקף המשרה - זה לא אמור לשנות את השכר לשעה, אבל בפועל זה אומר שאת כנראה יכולה לבקש שכר גבוה יותר לשעה כי את עולה למעסיק שלך פחות, ולך יש הוצאות קבועות לא קטנות (שכירות, מחשב, וכו׳), שבפועל עכשיו מתחלקות על פחות שעות.

   מקווה שעזרתי - את מוזמנת לשלוח לי מייל במקרה שאת רוצה יותר פרטים.

   - רון

   1. שלום,

    תודה על הכתבה המעולה.

    ?שלחתי לך מייל עבור חישוב פרטי שעשיתי. האם תוכל לענות לי עליו

    תודה
    שירה

 19. בדיוק הייתי צריך לחשב כיצד אני מתמחר עבודה כעצמאי מבלי לרדת מהשכר הממוצע והגעתי לכאן. ניתוח מעולה ומקיף, תודה רבה.

  רק שאלה קטנה שלא הבנתי לגבי החישוב.

  בטבלה הראשונה 70 ש"ח לשעה לעצמאי שווה למשכורת ממוצעת כשכיר (ומכילה גם הפרשות לקרן).

  בטבלה 2, שכר ממוצע חודשי לעצמאי יוצא 11,600. שזה כמובן לא יוצא 70 ש"ח לשעה * 186 (מספר שעות בחודש). האם הפער נובע כי השמטת את ההפרשה לקרן?

  אם מחשבים לפי 70 שח לשעה * 186 = 13,020

  ממתין לתשובה,
  תודה

  1. ברק, ההבדל הוא בכמות שעות העבודה שמחושבות לעצמאי ולשכיר.

   כאשר אומרים לשכיר שהוא עובד 186 שעות בחודש, הוא גם צובר ימי חופשה, וימי מחלה.
   אם תיקח 186 שעות, ותכפיל ב - 12 תקבל 2232 שעות בשנה.
   אני חישבתי לפי ימי עבודה בשנה, אז יצאו 2236 שעות.
   אלא מה - אם שכיר לוקח את ימי החופשה שמגיעים לו, וגם את החופש בחגים (שמגיעים לו), וגם ימי מחלה, הוא עדיין יקבל שכר על הזמן הזה.

   עצמאי, לעומת זאת, לא יקבל שכר על הזמן הזה, אז כדי לפצות אותו, צריך להעלות לו את השכר.
   בכמה?

   צריך לראות כמה שעות שנתיות עובדים בפועל, ולא על הנייר.
   המספר מופיע בפוסט - החישוב המדויק הוא 1982.3 שעות בשנה, או 165.19 שעות בחודש.

   165.19*70.58=11660

   כנראה שהעתקתי לא נכון מהאקסל את 70.58 ל - 70.03

   האם זה ענה על השאלה?

 20. שלום רון,
  מוצע לי להפוך לעצמאי. תמורת אותה עבודה, אקבל כעצמאי את כל עלות המעביד שלי (לא רק את הברוטו) כולל את ההפרשות לעתודה לחופשה, כולל כל ההפרשות והמיסים המשולמים. שהוא מחשב. הכל יעבור אלי בתור עצמאי.
  השאלה שלי האם (כדי לשמור על אותם תנאים) עלי לדרוש גם את ימי החופשה שקיבלתי כשכיר. כלומר תמורת מלוא עלות ההעסקה השנתית שלי כשכיר, אני כעצמאי אתן "רק" 49 שבועות בשנה.

  האם במצב המתואר יש תשלום ימי חופשה כפול (גם במתן חופש בפועל וגם בתשלום העתודה לחופשה)?

  תודה.

  1. שגיא,

   אני לא בטוח מה הכוונה ב"עתודה לחופשה", ולכן אני מציע להשוות תפוחים לתפוחים.
   הדרך הפשוטה היא לבדוק את עלות המעביד שלך (הכל כולל הכל) לשעת עבודה שלך כשכיר או כעצמאי.

   לשם כך מבצעים שני חישובים:
   א. את עלות המעביד בפועל לשנת עבודה שלך. חשוב לשים לב שיש עוד עלויות מעביד שלא כללתי בפוסט והרבה אנשים שוכחים, כגון ביטוח אחריות וביטוח מעסיקים, הוצאות ראיית חשבון שיהיו לך בתור עצמאי ועוד.

   ב. כמות שעות העבודה שלך בפועל בשנה שבא _לקחת_ את כל החופש שמותר לך כשכיר. זה אומר שתניח שאתה לוקח את כל ימי החופשה, ויש כמובן גם את החגים (שהם בערך 9 ימים בממוצע אני חושב), ואולי גם כמה ימי מחלה ממוצעים.

   אז אם נניח שיש 10 ימי חופש לחגים (שבועיים), 15 יום חופשה בתשלום (שלושה שבועות), וכ - 5 ימי מחלה (שבוע), לדוגמא, יצא שאתה עובד כשכיר 46 שבועות.
   תכפיל את זה בכמות שעות העבודה בשבוע (43 שעות בישראל, אם איני טועה), ותקבל את מספר שעות העבודה השנתיות בפועל.

   חלק את עלות המעביד השנתית במספר שעות העבודה בפועל, וזה המספר שאתה רוצה שיעבירו לך לשעת עבודה בפועל.

   כמה דברים לשים לב:
   1. ימי מחלה הוא נושא גדול וחשוב, כי ע"פ החוק המעסיק ישלם לך עד שלושים ימי מחלה, אבל בפועל רוב האנשים לא חולים שלושים יום כל שנה. אז השאלה היא לכמה ימים צריך לחשב.
   2. למעסיק יש עלויות נוספות שבד"כ שוכחים לכלול כמו ביטוח מעסיקים וביטוח אחריות לעבודים (דברים שאתה לוקח על עצמך), ביטוח מבנה, משרד, עלויות רכב וחניה וכו'. יש גם כמובן את עלות ראיית החשבון שיחולו עליך בתור עצמאי.
   3. בתור עצמאי אתה לוקח על עצמך את הסיכון שהמעסיק שלך יפסיק את ההתקשרות איתך. זה לא כמו סיכון פיטורים כי בפיטורים יש שימוע, והודעה מראש, ולפעמים פיצויים מוגדלים.
   בנוסף, תלוי בחוזה, ייתכן והמעסיק יוכל לומר לך בחלק מהפעמים "שמע, אין החודש עבודה, אז אל תבוא", ואז אתה אחראי למצוא לך הכנסה נוספת.

   לכן, ממספרי אצבע שראיתי, לוקחים את השכר ברוטו כשכיר, מכפילים בערך בשלוש ומגיעים לשכר הראוי (כולל הכל) לעצמאי במשרה מקבילה.
   כלומר אם כשכיר אתה מרוויח 100 ש"ח לשעה ברוטו מהמעסיק, אז כעצמאי הוא צריך לשלם כ - 300 ש"ח.
   זהו כמובן טווח, אבל אם אני לא טועה לרדת מפי שניים מהברוטו מתחיל להיות סיכון מיותר על העצמאי.

   מקווה שזה עוזר. אשמח לדעת אם יש שיקולים נוספים.

   - רון

   1. רון,
    תודה על תשובתך.

    כשחישבו לי את עלות המעביד, בנוסף למיסים הוסיפו גם את עלות החופשות שלי
    (ברוטו שנתי לחלק לכ47 שבועות עבודה והכפילו ב 3 שבועות חופש).
    סכום זה נוסף לחישוב עלות המעביד שלי כשכיר.

    האם זה הגיוני?
    האם זה הסכום שעלי לקבל כעצמאי?
    אם כן, האם זו העלות השנתית שלי ל 52 שבועות עבודה וכשאקח חופש, תשלום זה יופחת בהתאם?

    כמו כן, אשמח לדוגמה מספרים למה שאתה אומר. נניח שהברוטו החודשי שלי הוא 20. האם עלי לדרוש לפחות 40 כעצמאי? הרי זה גבוה משמעותית מעלות המעביד שלי (כ30-40 אחוז יותר מהברוטו).
    מה אני מפספס פה?

   2. היי,
    אשמח לשתך אותך בשיקולים נוספים וחישובים במייל
    המקרה שלי וכן האפשרויות העוצדות בפני יותר מורכבות...
    שלח לי מייל את תוכל.

 21. פוסט מעולה וחשוב.
  יש לך ידע לגבי זיכויים בצד ההוצאות לפרילנסרים
  יתכן שזה מוריד מהעלויות הנוספות שרדצפ
  ציין.

  1. יש הרבה זיכויים והוצאות (עלות משרד, רואה חשבון, נסיעות, ארוחות ומה לא), בדומה לכל עצמאי.

   זה נושא מאוד רחב...

 22. תודה על המאמר ,
  ממר גל זנזורי משפטן ויועץ מס , שמעתי שהאחוז בהפרש מקובל כגדול מ-50%!!!
  כנראה שיש להוסיף לחישובך עלות הנהלת חשבונות - שרצוי שעצמאי לא יתעסק בזה בעצמו
  ועוד אולי גילום ביטוח סוציאלי למקרה אבטלה(?) ועוד...

  1. יש עוד הרבה תוספות רלוונטיות (עלות משרד, הנהלת חשבונות, ביטוחים וכו'), שלא הוספתי.
   המטרה הייתה רק להראות את הפער הבסיסי, וטעות שרבים עושים לדעתי: כשמציעים להם להיות עצמאים, הם לוקחים את שכרם כשכירים ומתחילים ממנו, וכך מוותרים על הרבה מהערך שיוצרים.

 23. בדיוק מה שחיפשתי, ועוד עדכני! תודה רון
  (אני בדיוק בהתלבטות לגבי תמחור השעתון שלי בחצי משרה המוצעת לי)

 24. אני לא מבין את חישוב האחוזים בטבלה השנייה - לדוג' בשכר החציוני - איך הפרש של 900 שקל בין שכר ברוטו לשכר פרילנאס נהיה פער של 32%?

  1. .את החישוב המלא ניתן לראות בטבלה הראשונה - בה החישוב הוא על-פי שעה, ההבדל באחוזים נובע ממנה

   הטבלה השנייה רק מרכזת את הסכומים לחודש עבודה עבור שכיר ועלות שכר של חודש עבודה של שכיר, אבל לא מתחשבת בעובדה שלשכיר בפועל יש פחות שעות עבודה מחושבות בחודש מאשר לעצמאי (כי יש ימי חופשה, מחלה וכו').

   העקרון הוא להבין ששעת עבודה של שכיר ושל פרילנסר הן זהות (שניהם עובדים שעה אחת), אבל חודש עבודה של שניהם הוא שונה.

   האם זה עוזר להבהיר את ההבדל? אם לא, אני יכול לתת דוגמא מספרית.

   - רון